• Facebook
  • YouTube
  • Telegram
  • کابینۀ شخصی
یورو در حال تلاش برای ادامه رشد Market Watch

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

عناوین مهم امروز:
سیاست پولی بانک مرکزی اروپا
شاخص مدیران خرید PMI
جفت ارز GBP/USD
نوسانات در بازار نفت
حرکت بیت کوین به سمت 23300 دلار 

برنامه امروز رو با بیانیه یکی از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا مبنی بر اینکه تنظیم کننده اروپایی به افزایش نرخ بهره پایه ادامه خواهد داد شروع میکنیم. احتمالا نرخ بهره در هر دو ماه فوریه و مارس 50 واحد افزایش پیدا میکنه و در ماههای آینده هم به افزایش خودش ادامه میده. اما هنوز، شاهد حجم بالای خرید  یورو در برابر دلار آمریکا نیستیم. علاوه بر این، علیرغم کاهش مداوم تورم، احتمال افزایش نرخ بهره پایه توسط فدرال رزرو، دوباره در حال افزایشه.
اما همچنان احتمال رشد کوتاه مدت قیمتهای جفت ارز EUR/USD وجود دارد. یادآوری میکنم که فردا فرانسه و آلمان در مورد تغییرات سطح فعالیت تجاری در بخش تولید و همچنین در بخش خدمات قراره گزارش بدن. پیشبینی اجماع نشوندهنده چشمانداز بهبود این شاخصهاست که ممکنه از قیمتهای این جفت ارز حمایت کنه. از این گذشته، اقتصاددانان افزایش شاخص فعالیت تجاری در بخش خدمات منطقه یورو رو بالای 50 واحد پیش بینی می کنند، در حالی که این شاخص برای ایالات متحده ممکنه فقط به 45 واحد افزایش پیدا کنه. اما حتی با این اوصاف هم، تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ بهره پایه همچنان محرک اصلی بازار به حساب میاد.
حالا به تلاش خریداران جفت ارز GBP/USD برای ادامه رشد توجه کنید. حتی قبل از شروع معاملات اروپا، این جفت ارز یک بار دیگه سطح مقاومتی و فنی 1.2440 رو تست کرد. شکست و تثبیت قیمتها در بالای این سطح نشون دهنده آمادگی این جفت ارز برای ادامه رشده. در عین حال، خرید فعال زیر این سطح ریسک معاملاتی داره. واقعیت اینه که احتمال افزایش نرخ بهره پایه توسط فدرال رزرو افزایش پیدا کرده. رشد نرخ بهره ممکنه فشار قابل توجهی روی این جفت ارز وارد کنه و جلوی ادامه رشد خریداران رو بگیره.
بریم سراغ بازار نفت. هرچند نوسانات توی این بازار طی دو روز پایانی هفته گذشته کاهش پیدا کرده، اما ممکنه وضعیت تغییر کنه. چراکه از 5 فوریه محدودیت های واردات سوخت دیزل از روسیه به اروپا اعمال میشه. به احتمال زیاد، قیمت این سوخت توی اروپا افزایش خواهد یافت. ضمنا میشه هیجان توی بازار جهانی نفت رو دید. بنابراین، نمیشه افزایش بیشتر قیمت نفت رو رد کرد.
در آخر، کمی در مورد بازار ارزهای دیجیتال صحبت میکنیم. توی اواخر هفته گذشته، بیت کوین سطح مقاومتی 23300 رو تست کرد که این نشون دهنده علاقه سرمایه گذاران به ریسک بود. و این علاقه میتونه همچنان ثابت باقی بمونه، مشروط به اینکه فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره پایه ادامه ندهد. چراکه در غیر این صورت، فعالیت خریداران کاهش پیدا میکنه و ممکنه بیت کوین رو به 20 هزار و احتمالاً پایینتر برگردونه. با توجه به همه این موارد، نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال و همچنین در بازار ارز ممکنه توی روزهای آینده به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کنه. از این گذشته، هر سخنرانی توسط نمایندگان فدرال رزرو، احتمال افزایش نرخ بهره رو میتونه یا بالا ببره و یا کاهش بده و این وضعیت بی ثبات، بازارهای مالی رو متزلزل میکنه.


تحلیلگر

گرچه ارزیابی پیش از سرمایه گذاری بجاست، ولیکن تجارت، ارزیابی منحصر به فرد خویش را می طلبد.