• کابینۀ شخصی

مروری بر بازار نفت - WTI

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

اوپک در تلاش است تا از سقوط بیشتر نفت جلوگیری کند

بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان، اوپک، در برابر بدبینی ها در بازارهای نفت خام مقاومت می کنند. در آخرین گزارش ماهانه نفت اوپک آمده است: "با وجود احساسات منفی اغراق آمیز، عوامل بنیادی بازار نفت همچنان قوی هستند". گزارش سازمان کشورهای صادرکننده نفت به «روندهای رشد زیربنایی پایدار جهانی»، از جمله داده های اقتصادی سه ماهه سوم ایالات متحده و پیش بینی های به روز شده برای رشد اقتصادی چین به 5.4 درصد برای سال 2023 اشاره کرد.

این کارتل مرتباً در فرآیند قیمت گذاری دخالت می کند، مخصوصاً در زمانی که قیمت نفت خام WTI آمریکا به زیر 80 دلار در هر بشکه رسید. انتشار این گزارش با هدف جلوگیری از سقوط بازار منتشر شد و باعث شد تا قیمت نفت را به بالای ۷۸ دلار برساند.

 

در اولین روز معاملاتی هفته، قیمت نفت WTI به بالای محدوده مقاومتی باریک 77.50 تا 78.00 دلار بازگشت. با این حال، فعالیت خریدار همچنان ضعیف است، که ممکن است به دلیل انتظار برای انتشار داده های تورم در ایالات متحده باشد.

نزدیکترین سطح مقاومت فنی 80.15 دلار است. در حالی که بازگشت قیمت‌ها به زیر محدوده حمایتی 77.50 - 78.00 دلار ممکن است منجر به فروش و کاهش آن به 74.00 دلار شود.