• کابینۀ شخصی

!آمریکا بدون تورم Market Watch

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

عناوین مهم امروز:
کاهش شاخص بهای مصرف کننده آمریکا
کاهش نرخ بهره فدرال رزرو
جفت EUR/USD در بالای 1.0800
ضعف فروشندگان دلار آمریکا
طلا 1900 دلار

برای اولین بار از ماه ژوئن سال 2020، تورم ایالات متحده منفی شده. شاخص قیمت مصرف کننده ماهانه 0.1 درصد کاهش پیدا کرد و نرخ سالانه فقط 6.5 درصد بود. اما جالب اینه که، نرخ تورم طی 6 ماه گذشته - فقط 0.9٪ بود. اگه تورم با همین سرعت به رشد خودش ادامه بده، توی ماه ژوئن نرخ سالانه ممکنه زیر 2٪ باشه. با این تفاسیر، فدرال رزرو دیگه دلیلی برای افزایش بیشتر نرخ بهره پایه نداره. ضمن اینکه حتی احتمال کاهش اون هم وجود داره.
حتی قبل از انتشار گزارش تورم از آمریکا، سرمایه گذاران احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو رو حدود 12 درصد تخمین زدند. اما امروز این احتمال نزدیک به 40 درصده. البته در نظر داشته باشید که این درصدها، چیزیه که سرمایه گذاران پیش بینی میکنند و نه احتمال واقعی تغییر نرخ بهره. اما در هر صورت، همه اینها به پایین بودن احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره اشاره دارن. این به این معنیه که دلار آمریکا ممکنه به کاهش خودش در بلند مدت ادامه بده.
حالا به جفت ارز EUR/USD توجه کنید. در زمان انتشار گزارش تورم از آمریکا، نوسانات این جفت ارز به شدت افزایش پیدا کرد. بعد از اولین شکست سطح مقاومتی و روانی 1.0800، موج نسبتاً قوی فروش به را افتاد. اما خریداران مجددا موفق به بازگشت و تثبیت در بالای این سطح شدند. اما از اونجایی که ما شاهد فعالیت فروشندگان در بالای سطح 1.0800 بودیم، نمیشه از سرگیری کاهش رو منتفی دونست. البته بعیده که قیمتها  افت زیادی داشته باشن، اما احتمال کاهش اصلاحی رو نمیشه رد کرد. بنابراین باید سطح 1.0800 زیر نظر داشت، چون شکست اون نشون دهنده ضعف خریدارانه.
در حال حاضر نه تنها جفت ارز EUR/USD، بلکه تقریباً همه ارزهایی که با دلار آمریکا توی یک جفت ارز هستند وضعیت مشابه ای دارن. همه اینها نشون می دهد که تقاضا برای دلار آمریکا همچنان بالاست. از اونجایی که هنوز بیشتر از دو هفته تا اعلام نتایج رای گیری در مورد نرخ بهره پایه، زمان باقی مونده، احتمال تقویت متوسط دلار آمریکا وجود داره. اگه این اتفاق بیفته و شاخص دلار آمریکا به بالای 104 واحد برگرده، احتمال کاهش نرخ بهره پایه به میزان قابل توجهی افزایش پیدا میکنه.
در آخ بیایید کمی در مورد طلا صحبت کنیم. با وجود اینکه قیمتها به 1900 دلار در هر اونس رسیدند، نمیشه احتمال رشد بیشتر رو بالا دونست. چراکه، بازگشت قیمتها به زیر 1885 دلار ممکنه تمایل فروشنده ها رو برای از سرگیری کاهش تأیید کنه. البته این تغییر روند نخواهد بود، بلکه فقط یک اصلاح فنیه. این در حالی که شکست و تثبیت قیمتها در بالای 1900 دلار در هر اونس سناریوی صعودی را دوباره فعال میکنه.