• کابینۀ شخصی

از سرگیری رشد دلار Market Watch

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

عناوین مهم امروز:
بانک مرکزی ژاپن دوباره غافلگیر کرد
طلا زیر 1900 دلار
جفت ارز EUR/USD در منطقه انباشت
سناریوی صعودی برای جفت ارز GBP/USD
نفت در تلاش برای ادامه رشد

بانک ژاپن با تصمیم غیرمنتظره خودش مبنی بر اینکه سیاست پولی رو تغییری نمیده همه رو غافلگیر کرد. یادآوری میکنم که همین چند وقت پیش این بانک با گسترش دامنه بازده اوراق قرضه دولتی، بازارها رو شوکه و در نتیجه از ین ژاپن حمایت کرد. امروز هم سرمایه گذاران روی تشدید سیاست پولی حساب می کردند، اما این اتفاق نیفتاد. بنابراین، ما شاهد تقویت جفت ارز USD/JPY در سایه تضعیف ین ژاپن بودیم. علاوه بر این، همزمان، دلار آمریکا توی جفت ارزهای با یورو و پوند استرلینگ هم تقویت شد.
هرچند فعالیت خریداران دلار آمریکا به سرعت کاهش پیدا کرد، اما طلا تونست به پایین سطح حمایتی و روانی 1900 دلار در هر اونس برگرده. این به وضوح یک سیگنال بد برای خریدارهاست و احتمال کاهش بیشتر قیمت ها به حدود 1860 دلار رو بالا میبره. اما در عین حال، بدون یک محرک رشد اضافی، طلا در دو هفته آینده ممکنه تحت فشار فروشندگان باقی بمونه. در حالی که تصمیم فدرال رزرو برای توقف افزایش نرخ بهره پایه ممکنه خریداران فعال رو به این بازار برگردونه.
با نگاهی به جفت ارز EUR/USD میشه دید که توی تایم فرم هفتگی این جفت ارز نمیتونه از منطقه مقاومتی و فنی 1.0700-1.0900 عبور کنه. به این منطقه، منطقه انباشت هم میگن، چون خیلی از سفارشات خرید و فروش اونجا متمرکز شده. بنابراین، بدون ظاهر شدن یک محرک رشد واقعا قوی برای یورو، یا یک عامل نزولی برای دلار آمریکا، نمیشه روی رشد بیشتر این جفت ارز حساب کرد. به احتمال زیاد، خریداران فقط در صورتی میتونن روی غلبه بر این منطقه حساب کنند که فدرال رزرو تصمیم به توقف افزایش نرخ بهره پایه داشته باشه.
وضعیت جفت ارز GBP/USD هم به همین شکله. خریداران به منطقه مقاومتی 1.2150 - 1.2350 رسیدن که از سال 2016 تا 2022، به عنوان منطقه حمایتی عمل کرده و از سقوط بیشتر این جفت از جلوگیری کرده. اما الان داره جلوی خریدارانی که در حال تلاش برای ادامه رشد هستند رو میگیره. و سرمایهگذاران این جفت ارز هم منتظر توقف افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو هستند. در عین حال، انتشار هر گونه اطلاعاتی که احتمال این تصمیم تنظیم کننده آمریکایی رو تأیید کنه، خریداران رو به تلاش برای ادامه رشد تحریک میکنه.
در آخر میریم سراغ نفتی که خریداران اون برای ادامه رشد با مشکل مواجه شدند. دیروز، اوپک پیش بینی نسبتا خوش بینانه ای از بازار نفت منتشر کرد و از خریداران حمایت کرد. امروز سرمایه گذاران منتظر انتشار گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی هستند. این خوش بینی ها بیشتر به دلیل کاهش محدودیت های قرنطینه ای توی چینه. اما هنوز نمیشه در مورد چشم انداز رشد قابل توجه توی بلند مدت صحبت کرد. تثبیت قیمت نفت خام WTI در بالای 82 دلار در هر بشکه، ممکنه موج رشدی رو توی کوتاه مدتی ایجاد کنه. تا اون موقع، حجم بالای خرید نفت با ریسک معاملاتی همراه خواهد بود.