• کابینۀ شخصی

آیا رشد رمزارزها ادامه دار است؟ Market Watch

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

عناوین مهم امروز:
بیت کوین 23000 دلار
بازار سهام و رمزارزها
فدرال رزرو FRS
نرخ بهره فدرال رزرو
سناریوی نزولی

توی کمتر از یک ماه، بیت کوین 40 درصد افزایش قیمت داشت و  اتریوم هم نرخ رشد مشابهی رو از خودش نشون داد، اما باید در نظر داشت که علیرغم این رشد قوی، بیت کوین به معاملات زیر سطح قوی مقاومتی 24500 دلار ادامه میده. تا قبل از اینکه این سطح شکسته بشه و قیمتها بالای اون تثبیت بشن، روند کلی، نزولی باقی میمونه و افزایش فعلی فقط یک اصلاح قیمت خواهد بود. ضمنا اتریوم هم تقریباً 18 درصد پایین تر از سطح مقاومتی کلیدی خودش قرار داره. بنابراین، به رشد سریع بازار ارزهای دیجیتال باید با احتیاط بیشتری توجه بشه.
حتما میدونید که بازار رمزارزها ارتباط خاصی با بازار سهام ایالات متحده دارد. و این ارتباط در زمان روند فروش توی بورس خودشو بیشتر نشون میده. این نکته مهمیه، چون مایک ویلسون، مدیر ارشد سرمایه گذاری مورگان استنلی، نسبت به چشم انداز میان مدت بازار سهام ایالات متحده چندان خوشبین نیست. اون توی یادداشت تحقیقاتی روز یکشنبه نوشت که انتظار افزایش قابل توجه شاخص های کلیدی سهام ایالات متحده رو نداره. علاوه بر این، پیشبینی اجماع کاهش اونها را در نظر میگیرد و دلیل اصلیش ممکنه کاهش سود باشد. به هر حال، هزینههای شرکتهای آمریکایی خیلی سریعتر از درآمد اونها رشد میکند، که این به زودی باعث بدتر شدن احساسات سرمایهگذاران میشه.
یادآوری این نکته مهمه که توی نیمه اول سال 2022، فدرال رزرو با افزایش شدید نرخ بهره، اعلام کرد که در تلاشه تا "فرود نرم" رو برای اقتصاد ایالات متحده برنامه رومیزی کنه. ما در مورد کاهش رشد اقتصادی یا حتی شاید یک رکود متوسط، اما بدون نوسانات قابل توجه توی بازار سهام صحبت میکنیم. این دقیقاً همون چیزی که ما داریم میبینیم، چون خیلی از شاخصهای کلان اقتصادی، دور از بحران هستند، در حالی که اگه فقط به 6 ماه گذشته نگاهی کنیم، تورم فعلی در سطح هدف قرار داره. با توجه به همه اینها، کاهش سود شرکت ها که مایک ویلسون از اون صحبت می کند، خوش بینی رو در بازار سهام کاهش می دهد. بنابراین، احتمال سرد شدن و بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد.
و هرچند این احتمال ،که فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره پایه خودش ادامه نده، دوباره در حال افزایشه، احتمال رشد نرخ بهره رو نباید به طور کامل نادیده گرفت. یادآوری میکنم که افزایش نرخ بهره در هفته آینده میتونه شوک بزرگی برای بازارهای مالی باشد. در این صورت، دلار آمریکا به طور قابل توجهی تقویت میشه، شاخص های سهام کاهش خودشونو از سر میگیرن و ضمنا بازار ارزهای دیجیتال قرمز خواهد شد.
ممکنه این یک سناریوی بسیار منفی به نظر برسه، اما واقعا میتونه اتفاق بیفته. تنها چیزی که اوضاع رو کمی آروم میکنه، ممکنه بیانیه رئیس فدرال رزرو ایالات متحده باشه، مبنی بر اینکه افزایش بیشتر نرخ بهره دیگه ضرورتی نداره. در این صورت، فعالیت خریداران دلار آمریکا ممکنه خیلی محدود و در کوتاه مدت باشه.