• کابینۀ شخصی

مروری بر بازار نفت - WTI

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

سقوط قیمت نفت ادامه خواهد داشت؟

نفت خام WTI آمریکا در حدود 76 دلار در هر بشکه معامله می شد و برای سومین روز متوالی به کاهش خود ادامه داد. قیمت نفت خام به دلیل افزایش بیش از حد انتظار ذخایر هفتگی نفت خام آمریکا تحت فشار نزولی قرار گرفته است.
بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، ذخایر نفت خام آمریکا که هفته گذشته 3.6 میلیون بشکه افزایش یافت و به 421.9 میلیون بشکه رسید.
قیمت نفت در بحبوحه افزایش ذخایر نفت آمریکا و نگرانی ها در مورد تقاضا در چین کاهش می یابد.
اما در همین حال، داده های تورم ماه اکتبر از مراکز بزرگ اقتصادی از جمله منطقه یورو، ایالات متحده و انگلیس نیز دلگرم کننده بود.
حتی در چین، جایی که بخش املاک و مستغلات همچنان با مشکل مواجه است، اولین نشانه های بهبود اقتصادی دیده می شود. فعالیت اقتصادی در ماه اکتبر افزایش یافت زیرا تولید صنعتی با سرعت بیشتری رشد کرد و رشد خرده فروشی فراتر از انتظارات بود.

ضمنا در خاورمیانه، همزمان با تشدید درگیری بین اسرائیل و حماس در نوار غزه، مقامات آمریکایی روز چهارشنبه متعهد شدند که تحریم‌های نفتی را علیه ایران اجرایی کنند.

 

تحلیل تکنیکال

خریداران نفت نتوانستند از سطح مقاومتی 78.00 دلار عبور کنند و در حال حاضر فروشندگان به سطح حمایتی 75.50  دلار نزدیک می‌شوند در صورتی که فروشندگان موفق به شکست این سد و تثبیت و تثبیت در زیر آن شوند احتمال ادامه کاهش تا 72.00 - 70.00 دلار وجود دارد.
اما اگر خریداران موفق به شکستن سطح مقاومتی 78.00 دلار شوند، احتمال یک رشد اصلاحی تا 80.00 - 82.00 دلار وجود دارد.