• کابینۀ شخصی

نفت WTI بالای 90 دلار

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

نفت ممکن است روند کاهشی خود را از سر بگیرد

رشد سریع قیمت نفت به دلیل کسری آن و آرامش سرمایه گذاران نسبت به ثبات اقتصاد جهانی در میان مدت است. اظهارات در مورد کاهش رشد اقتصادی چین کمتر و کمتر شنیده می شود و البته محرک اصلی صعودی همچنان عربستان سعودی است که تولید نفت خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. کمبود نفت در بازارها، که با کاهش سیستماتیک ذخایر نفت در ایالات متحده نیز تأیید می شود، به رشد قیمت نفت کمک می کند.
با این حال، احتمال ایجاد یک کاهش اصلاحی وجود دارد. این به دلیل نزدیک شدن به یک رویداد بسیار مهم است - یعنی تصمیم FOMC در مورد نرخ بهره پایه و همچنین نظرات بعدی در مورد این تصمیم. این یک رویداد واقعاً مهم برای بازارهای مالی به حساب می آید، بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند از پوزیشن‌های خریدی که قبلاً باز شده بودند، سود کسب کنند. در حال حاضر تنها این می تواند به تضعیف متوسط ​​قیمت نفت منجر شود. به هر حال، بخش قابل توجهی از اخبار حاکی از پتانسیل رشد بیشتر قیمت نفت است.
ایالات متحده که به طور معمول با قیمت های بالای سوخت دست و پنجه نرم می کند، ممکن است به عنوان یک عامل بازدارنده عمل کند.

تحلیل تکنیکال

با شروع معاملات اروپا، تغییر قابل توجهی مشاهده نشد؛ قیمت نفت خام WTI آمریکا بالاتر از سطح حمایت روانی و در عین حال فنی 90.00 دلار باقی ماند. تا قبل از شکست و تثبیت قیمتها در زیر این سطح حمایتی، سناریوی صعودی در اولویت باقی می ماند. این سناریو رشد به سمت سطح مقاومت موضعی 93.50 دلار را در نظر می گیرد. این سطح در اکتبر 2022 و بعد مجدداً در نوامبر همان سال شکل گرفت و نفت را از ایجاد موج رشد قدرتمندتر باز داشت. از آن زمان، نفت خم WTI آمریکا به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
سطوح حمایت فنی: 88.00 دلار، 86.00 دلار و 85.00 دلار هستند که شکست آخرین سطح حمایتی می تواند به یک سیگنال با کیفیت تبدیل شود که نشان دهنده تغییر احساسات از صعودی به نزولی است.