• کابینۀ شخصی

ارزیابی نوسانات نرخی به تاریخ 23.09.2020

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

جفت ارزی NZD/USD

از دفعه قبل که در رابطه با این جفت ارزی نوشته بودیم قیمت دلار نیوزیلند به افزایش خود ادامه می داد. افتی اصلاحی و شکست خط روند به موازات مینیموم 0.6700، باعث شد قیمت تا میانه ضربان قبلی و تا سطح هدفی 0.6680 افت نماید. سپس افزایش از سر گرفته شد ولی افت بعدی قیمت این جفت ارزی به دلیل انعکاس شاخص دلار ایالات متحده از خط روندی چند ساله، باعث شد تا قیمت مینیموم ماه جاری که شامل سطح 0.6600 می شود را نیز بشکاند. آیا در آستانه افت دوباره قیمت دلار هستیم؟ چنین سناریویی مسلما از سر گیری افزایش قیمت دلار استرالیا و همچنین نیوزیلند را به دنبال خواهد داشت.

 

جفت ارزی USD/CAD

این جفت ارزی از 16 سپتامبر که آخرین باز در رابطه اش در مقیاس ساعتی نوشته بودیم، بر فراز خط روند صعودی دچار فشردگی نوسانی شده بود. این فشردگی نوسانی وسیع بر فراز 1.3160-1.3120 به افزایش مابعد قیمت انجامید. افزایش قیمت دلار و افت قیمت نفت توانست در میان مدت قیمت این جفت ارزی را به ترتیب تا سطوح هدفی 1.3200 و 1.3260 ارتقا دهد. افزایش بیشتر به افت قیمت نفت و افزایش قیمت دلار بستگی خواهد داشت. فشردگی نوسانی قیمت به شکل واگرایی در راس بازار می تواند نشانه ای از احتمال افت به زود قیمت دلار ایالات متحده باشد.

 

جفت ارزی USD/CHF

این جفت ارزی مسلما ضربان صعودی بسیار قوی تری را نسبت به دیگر ارز ها تجربه کرد. چرا که پشتوانه نفتی برای دلار کانادا باعث می شد قیمت جفت ارزی قبلی همانند دلار/فرانک دچار جهش نرخی نشود. از دفعه قبل این جفت ارزی مینیموم 0.9060-0.9040 را تست کرده بود و منتظر انعکاس قیمت بودیم. افزایش دلار، این جفت ارزی را به ترتیب تا سطوح هدفی 0.9140، 0.9160 و 0.9220 ارتقا داد. در حال حاضر حتی در این نمودار هم با احتمال فشردگی نوسانی به شکل واگرایی در راس بازار رو به رو هستیم. این واگرایی حتی بین خطوط شاخص RSI و روند نرخی هم دیده می شود. چنین مشاهداتی مبنی بر احتمال از سر گیری افت میان مدت دلار در تمام طیف بازار می باشند.

 

جفت ارزی USD/JPY

این جفت ارزی نیز به موازات از سر گیری افزایش قیمت دلار و افت قیمت طلا تا نهاد بازار شروع به افزایش نمود. در حال حاضر قیمت ماکسیموم 105.20 را تست نموده و احتمال دارد تا افت دلار عمیق تر شده و در کوتاه مدت نیز ادامه یابد. با در نظر گیری احتمال انعکاس آتی قیمت طلا از نهاد بازار و از سر گیری افت میان مدت دلار در آینده نزدیک، می توان برای بازگشایی معاملات سل لیمیت دلار/ین آماده شد.