• کابینۀ شخصی

خرید نفت توسط چین Market Watch

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

عناوین مهم امروز:
نفت WTI بالای 80 دلار
فدرال رزرو، تورم و نفت
جفت ارز EUR/USD در فاز عدم قطعیت
جفت ارز GBP/USD در زیر سطح مقاومتی
طلا - تکرار ماکزیموم ها

بعد از حجم نسبتاً بالای فروش، تقاضا برای نفت در حال افزایشه که البته این افزایش بیشتر به لطف چینه. کاهش محدودیت های قرنطینه ای به افزایش مصرف داخلی توسط بزرگترین واردکننده نفت در جهان کمک میکنه. ضمنا، تضعیف متوسط دلار آمریکا از قیمت نفت حمایت می کند. با این حال، برای ایجاد یک موج رشد قدرتمندتر، یک محرک رشد اضافی و به اندازه کافی قوی لازمه. و بارها گفته شده که این محرک ممکنه تصمیم فدرال رزرو برای پایان دادن به افزایش نرخ بهره پایه باشد.
اکثریت قریب به اتفاق فعالان بازار انتظار دارند که فدرال رزرو نرخ بهره پایه رو تغییر نده. با این وجود، این احتمال وجود داره همه شگفت زده بشن، چون تورم سالانه هنوز بیشتر از 2 برابر سطح هدفه. این در حالی که طی 6 ماه گذشته به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده. بنابراین،  تشدید نشدن سیاست های پولی توسط فدرال رزرو، خریداران رو به بازار سهام برمیگردونه و در نتیجه از قیمت نفت حمایت میکنه.
توی بازار ارز، میخوام توجه شما رو به تثبیت قیمتهای جفت ارز EUR/USD توی یک کانال جانبی نسبتاً باریک جلب کنم. دلیلش انتظار برای تصمیم گیری در مورد نرخ بهره پایه توسط فدرال رزروه. اما از آنجایی که هنوز بیشتر از یک هفته دیگه زمان باقی مونده، احتمال افزایش نوسانات معاملاتی وجود دارد. به عنوان مثال، در زمان سخنرانی های نمایندگان فدرال رزرو یا انتشار داده های غیرمنتظره قوی یا ضعیف از ایالات متحده. هر چقدر این جفت ارز برای مدت بیشتری توی این کانال باریک باقی بمونه، احتمال واکنش انفجاری، بیشتر می شود. البته، نمیشه شکست کاذب این کانال رو هم رد کرد.
با نگاهی به جفت ارز GBP/USD میشه دید که قیمتها همچنان در تلاش برای ادامه رشد هستند. اما توی مسیر خریداران یک منطقه مقاومتی و فنی نسبتاً قوی 1.2400-1.2450 قرار داره که برای شکستن اون، به یک محرک اضافی رشد نیازه. و البته اینجا هم تصمیم  فدرال رزرو در مورد نرخ بهره پایه باید به دقت زیر نظر گرفته بشه، چون این یک رویداد واقعا مهم برای بازارهای مالیه.
حالا بریم سراغ طلایی که نه تنها تونست از سقوط به زیر 1900 دلار جلوگیری کنه، بلکه ماکزیموم های جدیدی رو هم به ثبت رسوند. افزایش تقاضا برای طلا به طور همزمان توسط دو عامل اساسی ایجاد میشه. اولی، انتظار برای تکمیل روند سیاست های پولی سختگیرانه توسط فدرال رزروه و دومی اینه که، اقتصاد جهانی به شدت بی ثباته و در نتیجه به افزایش تقاضا برای دارایی های حفاظتی کمک میکنه. و البته، تضعیف متوسط دلار آمریکا هم از طلا حمایت نسبی میکنه.