• کابینۀ شخصی

تورم در استرالیا Market Watch

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

عناوین مهم امروز:
تورم در استرالیا
ضعف خریداران جفت EUR/USD
فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش نخواهد داد
فاز عدم قطعیت
کاهش هیجانات بیت کوین

با گزارش تورم منتشر شده از استرالیا شروع میکنیم که رشد غیرمنتظره و قویی رو ثبت کرد. شاخص قیمت مصرف کننده به صورت سالانه به 7.8 درصد رسید که نیم درصد بیشتر از مقدار قبلیه. ضمنا دوره سه ماهه این شاخص از مقدار قبلی و مقدار پیش بینی شده بالاتر رفت. بنابراین، احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره پایه توسط بانک مرکزی استرالیا افزایش پیدا کرده. و در نتیجه شاهد تقویت قابل توجه دلار استرالیا در جفت ارزهایی با دلار آمریکا و سایر ارزها هستیم.
توی جلسه معاملاتی اروپا، توجه شما را به عدم فعالیت خریداران جفت ارز EUR/USD جلب می کنم. یادآوری کنم که سطح فعالیت تجاری در بخش خدمات و بخش تولید منطقه یورو افزایش پیدا کرده. علاوه بر این، شاخص PMI بخش خدمات به بالای 50 برگشت. با این حال بین خریداران یورو هیجانی مشاهده نمیشه. این ممکنه به دلیل انتظار برای اعلام نتایج رای گیری در مورد نرخ بهره پایه فدرال رزرو باشد.
نکته مهم اینه که سرمایه گذاران هنوز به آمادگی فدرال رزرو برای ادامه افزایش نرخ بهره باور ندارند. ابزار نظارت بر نرخ فدرال رزرو، که بر اساس قیمت های آتی فعلی برای نرخ 30 روزه وجوه فدراله، نشون میده که 62 درصد احتمال داره که تنظیم کننده آمریکایی به افزایش نرخ بهره ادامه نده. با توجه به همه اینها، تصمیم غیرمنتظره این نهاد برای افزایش نرخ بهره میتونه باعث موج قوی رشد دلار آمریکا و در نتیجه سقوط شاخص های سهام و طلا بشه. بنابراین با نزدیک شدن به تاریخ اعلام نتایج رای گیری نرخ بهره توسط فدرال رزرو، احتمالا شاهد کاهش فعالیتهای معاملاتی اکثر دارایی ها خواهیم بود.
با نگاهی به معاملات طلا و نفت میشه شکل گیری کنالهای جانبی نسبتا باریک رو مشاهده کرد که نشون دهنده عدم اطمینان توی این بازارهاست. اما در عین حال، این طلاست که در انتظار اعلام نتایج رای گیری برای نرخ بهره فدرال رزرو آسیب پذیر تره. چراکه رشد اون بیشتر به دلیل انتظار توقف فرآیند افزایش نرخ بهره بود. بنابراین، حتی افزایش جزئی نرخ بهره میتونه موج شدیدی از فروش رو توی بازار فلزات گرانبها به راه بندازه.
در آخر کمی در مورد بازار ارزهای دیجیتال صحبت میکنیم. بعد از رشد واقعا قوی روز قبل، شاهد کاهش فعالیت خریداران هستیم. البته هنوز، رشد بیت کوین با کاهش اصلاحی جایگزین نشده و این خبر خوبی برای خریدارهاست، با این حال، نباید فراموش کنیم که رشد بیشتر، فقط در صورتی امکان پذیره که احتمال عدم افزایش نرخ بهره پایه توسط فدرال رزرو تایید بشه. بنابراین با توجه به همه اینها، احتمال افزایش متوسط  فعالیتهای معاملاتی، در سایه نگرانی سرمایه گذاران و معامله گران وجود دارد.